do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  
e-Katecheza dla uczniów » Klasa VI

Katecheza

Temat: Nieść pomoc

 

Otwórz podręcznik na stronie 88-89

Temat dotyczy charytatywnej działalności Kościoła

Przeczytaj tekst zamieszczony w podręczniku i zaobacz film o Caritas https://www.youtube.com/watch?v=r2-ypKC7hEQ

Jeś,i nie masz podręcznika zobacz tylko film o Caritas

W zeszycie pod tematem odpowiedz na pytanie: Na czym polega działalność Caitas, czy sie zajmuje?

Co przedstawia LOGO Caritas?, wykonaj logo samodzielnie w zeszycie

 

Pozdrawiam i pamiętaj ZOSTAŃ W DOMU

ks. Hubert

 

Katecheza 1

„Idźcie i głoście”

- wszyscy jesteśmy misjonarzami

 

„ Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.” Mt 28, 19-20.

 

 

Wprowadzenie

  • Jezus wzywa każdego z nas, abyśmy stali się głosicielami naszej wiary i postaw chrześcijańskich w swoim środowisku i na całym świecie (wszędzie tam, gdzie będziemy). Mamy stać się misjonarzami.
  • Pierwszymi ludźmi, którym powierzył to zadanie byli apostołowie.
  • Tuż przed wniebowstąpieniem, Jezus wypowiedział do nich ostatnie swoje słowa:„ Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.” Mt 28, 19-20.
  •  Jest to tzw. nakaz misyjny, który obowiązuje wszystkich chrześcijan.
  • Niestety nie wszyscy czują „pociąg do misji” 
  • Niektórzy na szczęście tak. I to dzięki nim przetrwała nasza wiara i wartości z nią związane oraz nasza kultura chrześcijańska.
  • Nie każdy może poświęcić całe swoje życie dla głoszenia Ewangelii. Nie każdy może wyjechać na misje gdzieś daleko. Jednakże każdy z nas może i powinien każdego dnia dawać świadectwo swojej wiary i być misjonarzem w swoim domu, szkole, pracy, wśród bliskich i spotykanych nieznajomych.

Zobacz reportaż o misjach korzystając z internetu:

 

https://vod.tvp.pl/27713658/na-salezjanskiej-misji – 25 minut
można kliknąć w ten link lub wpisać w wyszukiwarkę: Ziarno na salezjańskiej misji - TVP VOD

 

Odpowiedz na pytania pisemnie w zeszycie z religii

 

Co robi misjonarz i kiedy można nim zostać?

Gdzie najczęściej pracują polscy misjonarze, kim są i ilu ich jest?

Kim była Maria Teresa Ledóchowska? 

Jak można pomóc misjonarzom?

 

Skorzystaj z materiałów:

 

Co robi misjonarz i kiedy można nim zostać?

 

Przyszli misjonarze uczą się najczęściej czterech języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego lub portugalskiego, w zależności od kraju przeznaczenia. Uczestniczą w wykładach z teologii, kultury, historii misji, w zajęciach z medycyny tropikalnej, które psychicznie pozwalają się przygotować do nowego wyboru życiowej drogi.

 

Aby zostać misjonarzem zakonnym trzeba skończyć kilkuletnie studia, w zależności od formacji danego zgromadzenia. Misjonarz świecki (czyli każdy z nas – po skończeniu 24 lat) może rozpocząć swoją działalność zazwyczaj po 1 roku przygotowań w ośrodkach szkolenia misyjnego.

 

Istotą działalności misyjnej jest głoszenie miłości Bożej, dlatego w każdej działalności charytatywnej, dobroczynnej musi być wewnętrzna intencja wiary w Boga w pracy misjonarza, który kocha Boga i chce, by jak najwięcej ludzi Go poznało. Misjonarz przede wszystkim zaszczepia wiarę. Oczywiście, że z misjami łączy się również działalność edukacyjna, wychowawcza, medyczna, czasem gospodarcza czy rolnicza. Stąd praca misjonarza jest bardzo trudna i odpowiedzialna, nie mówiąc już o tym, że prowadzona czasem w krańcowo odmiennych warunkach kulturowych, socjalnych, historycznych czy politycznych.

 

Misjonarze starają się budować bądź wyposażać przedszkola i szkoły, otaczać opieką i umożliwiać naukę dzieciom ulicy i sierotom, pomagać ofiarom konfliktów zbrojnych, chorym na AIDS, gruźlicę, malarię i trąd. Misjonarze otrzymują czasem i rozdzielają środki na walkę z głodem i niedożywieniem w Afryce i Azji, pomagają matkom samotnie wychowującym dzieci i opuszczonym starcom. Misjonarze są to ludzie którzy służą Bogu i ludziom. Jeżdżą do krajów gdzie ludzie nie znają Chrystusa i głoszą Ewangelie

 

 

Misjonarz - osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". Budują szkoły, szpitale, punkty apteczne, pomagają ludziom zdobyć zawód, zajmują się chorymi, odwiedzają chorych, zakładają osiedla dla trędowatych. Głoszą Chrystusa i jego Ewangelie.

 

 

Gdzie najczęściej pracują polscy misjonarze, kim są i ilu ich jest?

 

Najczęściej misjonarzami zostają osoby zakonne. Najliczniej reprezentowane na misjach męskie zgromadzenia zakonne to werbiści, salezjanie, franciszkanie konwentualni, misjonarze oblaci , pallotyni oraz redemptoryści. Siostry zakonne najchętniej podejmujące posługę misyjną to franciszkanki misjonarki Maryi, służebnice Ducha Świętego, służebniczki starowiejskie oraz elżbietanki.

Polscy misjonarze na świecie

(dane Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z dn. 01 października 2016 r.)

Aktualnie posługuje na misjach 2007 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 97 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy, tak jak i w latach ubiegłych, pracuje w  Afryce i na Madagaskarze - 810. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun - 118, Zambia - 68, Tanzania – 62, Madagaskar - 58, Republika Południowej Afryki – 44, Demokratyczna Republika Konga – 42 i Rwanda - 41. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 76 księży diecezjalnych, 349 zakonników, 360 sióstr zakonnych i 25 osób świeckich.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 784 misjonarzy i misjonarek z Polski. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia -250, Boliwia - 124, Argentyna - 118,  Peru - 59 i Ekwador - 43. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 159 księży diecezjalnych, 433 zakonników, 172 siostry zakonne i 20 osób świeckich.

W Azji jest 327 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie - 108, Japonii - 29, na Filipinach - 32, w  Uzbekistanie 13 osób i w Tajwanie - 15. W Azji przebywa 39 księży diecezjalnych, 143 zakonników, 136 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.

W Oceanii pracuje 67 misjonarzy. Większość osób pracuje w Papui Nowej Gwinei - 63. W Oceanii przebywa 12 księży diecezjalnych, 46 zakonników, 8 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

W Ameryce Północnej pracuje 19 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie – 15, na Alasce – 3 i Bermudy - 1. W Ameryce Północnej przebywa 5 księży diecezjalnych, 12 zakonników, 1 siostra zakonna i 1 osoba świecka.

 

Kim była Maria Teresa Ledóchowska?

 

Maria Teresa Ledóchowska (ur. 29 kwietnia 1863 w Loosdorf, zm. 6 lipca 1922 w Rzymie) – polska misjonarka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (klawerianki, SSPC), dziewica i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Była najstarszą z dziewięciorga dzieci Antoniego Augusta Ledóchowskiego (1823-1885), rotmistrza huzarów i szambelana cesarskiego i Józefiny z d. Salis-Zizers (1831-1909), wnuczką generała Ignacego Ledóchowskiego, siostrą św. Urszuli Ledóchowskiej, Ignacego Kazimierza Ledóchowskiego i Włodzimierza Ledóchowskiego oraz krewną Mieczysława Halki-Ledóchowskiego.

Urodziła się i wychowała się w Austrii, w 1883 przeniosła się wraz z rodziną do Galicji, gdzie jej ojciec kupił majątek we wsi Lipnica Murowana. W latach 1885-1889 była damą dworu toskańskiego w Salzburgu, który opuściła poświęcając się całkowicie służbie misjom afrykańskim i sprawie walki z niewolnictwem Murzynów. Kika razy ciężko zachorowała ocierając się o śmierć. Od 1918r. poruszała się na wózku.

Działalność bł. Marii Teresy Ledóchowskiej polegała przede wszystkim na niesieniu pomocy misjom, intensywnej pracy publicystycznej i odczytowej oraz budzeniu powołań misyjnych w krajach europejskich. W 1894 roku założyła Sodalicję św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, przekształconą następnie w zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (patronem zgromadzenia jest hiszpański jezuita, misjonarz i apostoł niewolników z XVII wieku).

Zasługi bł. Marii Teresy Ledóchowskiej na polu misji i walki z niewolnictwem zjednały jej miano „Matki Afryki” (chociaż nigdy Afryki nie odwiedziła). 19 października 1975 r. Papież Paweł VI zaliczył ją w poczet błogosławionych, a na prośbę biskupów polskich ogłosił 20 stycznia 1976 roku patronką dzieła współpracy misyjnej w Polsce. Maria Teresa zmarła w Domu Generalnym swojego zgromadzenia. 10 lipca złożono jej ciało na głównym cmentarzu rzymskim przy Bazylice Św. Wawrzyńca. Od 1934 jej ciało znajduje się w domu generalnym Zakonu.
Maria Ledóchowska została beatyfikowana 19 października 1975 przez papieża Pawła VI.

W ikonografii bł. Maria Teresa przedstawiana jest w habicie Zakonu św. Piotra Klawera, a czasami z murzyńskimi dziećmi.

[Znalezione obrazy dla zapytania maria teresa ledóchowska] [Znalezione obrazy dla zapytania maria teresa ledóchowska] Piękne świadectwo o Marii Teresie Ledóchowskiej dał właśnie papież Paweł VI: „(...) Maria Teresa wyprzedziła czasy, w których żyła, tak bardzo nie sprzyjające apostolstwu kobiet (...) Przewędrowała całą Europę szerząc wszędzie apostolstwo misyjne ....." Założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. Kult bł. Marii Teresy rozpowszechniony jest po całym świecie. Ludzie otrzymują wiele łask za Jej pośrednictwem

 

Jak pomóc misjom i misjonarzom?

 

Poza wsparciem modlitewnym, materialnym i finansowym można oczywiście stać się wolontariuszem misyjnym i na terenie kraju działać rozpowszechniając działalność misyjną kościoła, lub po prostu będąc wolontariuszem można jechać do kraju misyjnego i tam na miejscu pomóc misjonarzom.

 

Co to jest sms misyjny?
Pomóż polskim misjonarzom wysyłając sms-a o treści MISJE na numer 72032

Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, prowadzi przez cały rok zbiórkę środków finansowych na realizację projektów wskazanych przez misjonarzy. Dzieło finansuje projekty edukacyjne, medyczne, charytatywne i ewangelizacyjne realizowane przez misjonarzy w 97 krajach świata. Dzięki darczyńcom udało się już wybudować bądź wyposażyć kilka przedszkoli i szkół, otoczyć opieką i umożliwić naukę dzieciom ulicy i sierotom, pomóc ofiarom konfliktów zbrojnych, chorym na AIDS, gruźlicę, malarię i trąd. Misjonarze otrzymali środki na walkę z głodem i niedożywieniem w Afryce i Azji, pomagają matkom samotnie wychowującym dzieci, opuszczonym starcom.

Możemy wesprzeć ich działania wysyłając sms-a o treści „Misje” na numer 72032. Koszt sms-a to 2,46 z VAT.  Dzięki życzliwości operatorów sieci komórkowych w Polsce wszystkie pozyskane środki są przeznaczone na projekty.

 

Co to jest Patronat misyjny?

Osoba, która pragnie rozciągnąć szczególną opiekę duchową i materialną nad konkretnym misjonarzem czy misjonarką nazywana jest Patronem. Każdy może wybrać sobie misjonarza lub misjonarkę, którą chce wspierać. Można również poprosić Komisję Episkopatu Polski ds. Misji o przydzielenie misjonarza lub misjonarkę. Taka osoba wspomaga misjonarza czy misjonarkę znanego z imienia i z nazwiska poprzez: codzienną pamięć modlitewną, uczestniczenie w Eucharystii i częstą Komunię Świętą, ofiarowane cierpienia i niesione krzyże codzienności – w intencjach misjonarza..

Przykładem takiego zaangażowania na rzecz misji jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, która nie wyjeżdżając na misje, przez swoje duchowe i modlitewne zaangażowanie została ogłoszona Patronką misji.

Oprócz tego Patron w miarę możliwości przeznacza dobrowolne ofiary na utrzymanie swojego misjonarza lub misjonarkę oraz na dofinansowanie ich konkretnych prac w krajach misyjnych, takich jak: pomoc medyczna dla ośrodków zdrowia, zakup lekarstw, utrzymanie szkół, stypendia dla młodzieży, budowa kaplic i na wiele innych potrzeb.

Oczywiście PATRONAT MISYJNY zobowiązuje również misjonarzy i misjonarki do modlitwy wdzięczności za tak wyjątkowych pomocników oraz do regularnej korespondencji z tymi, których łączy gorąca linia modlitwy i wyjątkowe misyjne braterstwo.

 

Katecheza 2

 

Misyjna działalność Kościoła

 

 

 

 

 
© 2022 parafialekowo.pl | Tworzenie stron internetowych